Podkāsts

Kad ceļojums kļūst par drošības apdraudējumu?

Epizode #33  |
  28. maijs, 2025

Skaties šeit vai klausies Spotify

Šajā epizodē runājam par to, kā privāta ceļošana var pārvērsties par valsts drošības jautājumu. Apskatām nesenus piemērus, tostarp jauniešu aizturēšanu Baltkrievijā un FISOM ceļojuma incidentu Spānijā, un diskutējam par valsts un sabiedrības lomu šādu risku novēršanā. Kā informatīvā vide ietekmē mūsu uztveri par drošību, un kā valsts var pasargāt savus iedzīvotājus?

Šajā epizodē runājam par to, kā privāta ceļošana var pārvērsties par valsts drošības jautājumu. Apskatām nesenus piemērus, tostarp jauniešu aizturēšanu Baltkrievijā un FISOM ceļojuma incidentu Spānijā, un diskutējam par valsts un sabiedrības lomu šādu risku novēršanā. Kā informatīvā vide ietekmē mūsu uztveri par drošību, un kā valsts var pasargāt savus iedzīvotājus? Sarunā piedalās Agnese Saliņa, Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore, Dr. Kārlis Bukovskis, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors un RSU asociētais profesors, kā arī Viktors Andruškevičs, biedrības “New East” starptautisko projektu koordinators.

Sarunu vada Katrīna Simanovska, Parīzes Politikas institūta studente un jaunā “Melns uz Balta” raidieraksta vadītāja.

Epizodē pārrunātās tēmas

  • Kāpēc Latvijas iedzīvotāji, īpaši pierobežā, joprojām dodas uz Baltkrieviju, neskatoties uz drošības brīdinājumiem? Kādi ir biežākie iemesli — medicīna, iepirkšanās, radinieki, tūrisms — un kāda ir sabiedrības attieksme?
  • Vai tūrisma piedāvājumi, kas romantizē PSRS mantojumu, un Baltkrievijas bezvīzu režīms var tikt uzskatīti par informatīvās vai stratēģiskās ietekmes instrumentiem?
  • Kā vērtēt gadījumus, kur Latvijas jaunieši nonāk Baltkrievijas propagandas mediju telpā? Vai tas ir informatīvās manipulācijas un hibrīdkara piemērs?
  • Ko valsts iestādes ir mācījušās no Baltkrievijas un FISOM gadījumiem, kā tiek stiprināta ceļotāju drošība, un vai sabiedrībā jūtamas izmaiņas attieksmē pret šiem riskiem?
  • Kā izvērtēt drošību, ceļojot uz valstīm ārpus ES, īpaši reģionos bez Latvijas pārstāvniecības, un kā efektīvi runāt par riskiem, neizraisot nepamatotu bailes?

 

🔗 Seko līdzi, iegūsti jaunas prasmes un ziņo par dezinformāciju: www.melnsuzbalta.lv

Citas epizodes

Kā Latvija no palīdzības saņēmējas kļuva par drošības veidotāju ANO?

Epizode #35

Kā Latvija no palīdzības saņēmējas kļuva par drošības veidotāju ANO?

Ko Latvijai nozīmē vieta pie pasaules drošības galda? Saruna par ANO Drošības padomes lomu, Latvijas prioritātēm un iespējām stiprināt starptautisko drošību, atbalstu Ukrainai un cīņu pret dezinformāciju.

ikonaSkatīties epizodi
Kas patiesībā slēpjas aiz spēļošanas internetā – spēle vai manipulācija?

Epizode #34

Kas patiesībā slēpjas aiz spēļošanas internetā – spēle vai manipulācija?

Digitālā vide var būt vairāk nekā vienkārša saziņas vai satura apmaiņas telpa – tā var tikt izmantota manipulācijām, vervēšanai vai pat sensitīvas informācijas nopludināšanai. Šajā epizodē runājam par to, kā sociālās platformas, piemēram, Discord, kļūst par vidi nelikumīgām aktivitātēm, kā tās ietekmē jauniešus un kā atpazīt šādu ietekmi.

ikonaSkatīties epizodi
Vēlēšanu drošība Eiropā – kā pasargāt demokrātiju?

Epizode #32

Vēlēšanu drošība Eiropā – kā pasargāt demokrātiju?

Šajā epizodē runājam par to, ar kādiem vēlēšanu drošības, politisko lēmumu leģitimitātes un dezinformācijas izaicinājumiem saskaras Eiropas demokrātija. Analizējam dažādus nesenos gadījumus vairākās Eiropas valstīs un apspriežam, kā rīkoties, lai uzturētu sabiedrības uzticību demokrātiskajiem procesiem.

ikonaSkatīties epizodi