Ikviens var palīdzēt ierobežot dezinformācijas izplatību, tādējādi rūpējoties ne vien par savu personīgo un tuvinieku drošību, bet arī stiprinot valsts aizsardzību informatīvajā telpā. Šajā rokasgrāmatā vari iepazīties ar praktiskām zināšanām un ieteikumiem, kā atpazīt populārākos dezinformācijas veidus, pārbaudīt aizdomīgus vēstījumus un aizsargāt savus privātos datus no nonākšanas krāpnieku rīcībā.
“Rokasgrāmata pret dezinformāciju: atpazīt un pretoties” izdota 2022. gadā, sadarbojoties 10 pieredzējušiem autoriem no Valsts kancelejas, Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes, Vidzemes Augstskolas, Rīgas Juridiskās augstskolas un Rīgas Ekonomikas augstskolas.
Epizode #14
Sociālo mediju uzņēmumi, piemēram, Meta (Facebook, Instagram), kā arī Google (YouTube), spēj veikli prognozēt un piedāvāt saistošu saturu, balstoties uz lietotāju iepriekšējām aktivitātēm. Tāpēc laika gaitā algoritmi arvien vairāk pielāgo saturu, nerādot pretējus viedokļus un alternatīvas perspektīvas.
Epizode #13
Dziļviltojumi ir mākslīgā intelekta radīti un manipulēti attēli, video vai audio ieraksti, kas var šķist ļoti ticami un grūti atšķirami no īstajiem. Mākslīgais intelekts izmanto attēlus, video vai audio ierakstus, lai, izmainot īstu cilvēku teikto vai darīto, radītu viltotu saturu.
Epizode #12
Vēlēšanu laikā var rasties mēģinājumi ietekmēt tavu izvēli vai apšaubīt vēlēšanu godīgumu. Manipulācijas pirms vēlēšanām īsteno, lai sētu nesaskaņas un neuzticību starp vēlētājiem, kā arī mazinātu sabiedrības dalību vēlēšanās, tādējādi ietekmējot rezultātus kādā ļaundarim izdevīgā virzienā.
19. augusts, 2024
Turpmāk reizi mēnesī publicēsim analītisku pārskatu “Dezinformācijas detektors” par galvenajām tendencēm dezinformācijas un informācijas manipulāciju jomā, skaidrojot biežāk izplatītos naidīgos vēstījumus un metodes. Pirmajā pārskatā detalizētāk pievēršamies šī gada jūlijā Latvijas informatīvajā telpā 3 biežāk izplatītajiem dezinformācijas un naidīgajiem vēstījumiem: 1) “nacisma un rusofobijas izplešanās”, 2) “viss ir slikti”, 3) “klimata pārmaiņas neeksistē”.
15. jūlijs, 2024
Šajā rakstā analizēts, kā pēdējā pusgada laikā mainījies cilvēku viedoklis pret Krieviju, Baltkrieviju, pārējām Baltijas valstīm, kā arī NATO, ES un ANO.
19. jūnijs, 2024
Kopumā gan priekšvēlēšanu laiks, gan vēlēšanu nedēļa Latvijā aizritēja salīdzinoši mierīgi. Tostarp tieša ārvalstu iejaukšanās informatīvajā telpā priekšvēlēšanu laikā un pašās vēlēšanās netika novērota.