Ikviens var palīdzēt ierobežot dezinformācijas izplatību, tādējādi rūpējoties ne vien par savu personīgo un tuvinieku drošību, bet arī stiprinot valsts aizsardzību informatīvajā telpā. Šajā rokasgrāmatā vari iepazīties ar praktiskām zināšanām un ieteikumiem, kā atpazīt populārākos dezinformācijas veidus, pārbaudīt aizdomīgus vēstījumus un aizsargāt savus privātos datus no nonākšanas krāpnieku rīcībā.
“Rokasgrāmata pret dezinformāciju: atpazīt un pretoties” izdota 2022. gadā, sadarbojoties 10 pieredzējušiem autoriem no Valsts kancelejas, Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes, Vidzemes Augstskolas, Rīgas Juridiskās augstskolas un Rīgas Ekonomikas augstskolas.
Epizode #15
Sociālo mediju algoritmi var izolēt lietotājus informācijas burbuļos, kuros vari redzēt tikai sev interesējošas tēmas un viedokļus, liekot domāt, ka tas, ko redzi savā burbulī jeb laikajoslā, ir tas, kā domā un uzskata visa pasaule. Tas var radīt ilūziju par svarīgiem un mazāk svarīgiem dzīves jautājumiem, bet pats galvenais - par realitāti kopumā.
Epizode #14
Sociālo mediju uzņēmumi, piemēram, Meta (Facebook, Instagram), kā arī Google (YouTube), spēj veikli prognozēt un piedāvāt saistošu saturu, balstoties uz lietotāju iepriekšējām aktivitātēm. Tāpēc laika gaitā algoritmi arvien vairāk pielāgo saturu, nerādot pretējus viedokļus un alternatīvas perspektīvas.
Epizode #13
Dziļviltojumi ir mākslīgā intelekta radīti un manipulēti attēli, video vai audio ieraksti, kas var šķist ļoti ticami un grūti atšķirami no īstajiem. Mākslīgais intelekts izmanto attēlus, video vai audio ierakstus, lai, izmainot īstu cilvēku teikto vai darīto, radītu viltotu saturu.
8. novembris, 2024
Klāt ir kārtējais ikmēneša dezinformācijas detektors, kurā apkopoti 2024. gada oktobrī Latvijas informatīvajā telpā biežāk novērotie dezinformācijas un naidīgie naratīvi: (1) “Latvija ir agresors”, (2) “Eiropas Savienība ir vāja”, (3) “Palīdzība Ukrainai ir veltīga”.
9. oktobris, 2024
Ikmēneša dezinformācijas detektorā ir apkopoti 2024. gada septembrī biežāk izplatītie dezinformācijas naratīvi Latvijas informatīvajā telpā, tostarp: (1) “vakcīnu noliedzēji”, (2) “ķīmiskās trases”, (3) “ļaunās Rietumu vērtības”, (4) “Latvija grib karot ar Krieviju”.
7. oktobris, 2024
Mūsdienās ārvalstu mediju telpā var atrast dažādas ziņas par Latviju. Ne vienmēr par spīti it kā labajai mediju reputācijai to veidotie raksti vai sižeti ir faktiem un datiem atbilstoši, to pierāda arī septembrī publicētais “ARTE” sižets vairākās lielajās Eiropas valodās (angļu, franču, vācu, spāņu) par Latviju.