Skaties video un uzzini!
Sociālo mediju uzņēmumi, piemēram, Meta (Facebook, Instagram), kā arī Google (YouTube), spēj veikli prognozēt un piedāvāt saistošu saturu, balstoties uz lietotāju iepriekšējām aktivitātēm. Tāpēc laika gaitā algoritmi arvien vairāk pielāgo saturu, nerādot pretējus viedokļus un alternatīvas perspektīvas.
Tas rada “informācijas burbuli”, kurā lietotājs redz tikai viņa uzskatiem atbilstošu informāciju – taču tā nedomā visa pasaule, bet tikai tavs informācijas burbulis! Informācijas burbuļos dezinformācija mēdz izplatīties daudz ātrāk un vieglāk, jo lietotāji bieži vien nespēj vai nevēlas pārbaudīt avotu ticamību.
Noskaties Montas padomu video, lai uzzinātu, kā izrauties no informācijas burbuļiem!
Apzini algoritmus, kritiski izvērtē informāciju un esi atvērts dažādiem viedokļiem!
Nestāvi malā un ziņo sociālo mediju platformām, ja pamani dezinformāciju vai maldināšanu!
Epizode #13
Dziļviltojumi ir mākslīgā intelekta radīti un manipulēti attēli, video vai audio ieraksti, kas var šķist ļoti ticami un grūti atšķirami no īstajiem. Mākslīgais intelekts izmanto attēlus, video vai audio ierakstus, lai, izmainot īstu cilvēku teikto vai darīto, radītu viltotu saturu.
Epizode #12
Vēlēšanu laikā var rasties mēģinājumi ietekmēt tavu izvēli vai apšaubīt vēlēšanu godīgumu. Manipulācijas pirms vēlēšanām īsteno, lai sētu nesaskaņas un neuzticību starp vēlētājiem, kā arī mazinātu sabiedrības dalību vēlēšanās, tādējādi ietekmējot rezultātus kādā ļaundarim izdevīgā virzienā.
Epizode #11
Vai tas, kas reiz internetā dzēsts, ir mūžam pazudis? Ne vienmēr. Ar “Wayback Machine” tu vari atgriezties atpakaļ laikā un atrast to, ko citur sameklēt vairs nav iespējams!