Mēs dzīvojam laikā, kad ziņu virsraksti un it kā nevainīgas domu apmaiņas sociālajos medijos var izšķirt politiskus lēmumus vai piespiest cilvēkus rīkoties pretēji savai gribai, bet prasmīgi pielietotas tehnoloģijas – radīt krāšņu ilūziju, ko bieži vien ir grūti atšķirt no patiesības. Ģeopolitiskās nenoteiktības apstākļos Latvijai nedraudzīgas valstis var izmantot manipulācijas informatīvajā telpā, tostarp dezinformāciju un informācijas operācijas, lai iejauktos demokrātiskos procesos vai sasniegtu citus sev izdevīgus mērķus.
“Melns uz balta” ir Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta (Valsts kancelejas StratCom) ilgtermiņa komunikācijas projekts, lai vairotu Latvijas sabiedrības noturību pret dezinformāciju un citām manipulācijas metodēm informatīvajā telpā.
Neviens apzināti nevēlas iekrist blēžu izliktos slazdos vai tikt izmuļķots. Tādēļ aicinām izmantot šajā platformā apkopotās zināšanas un resursus, lai trenētos domāt kritiski, nošķirtu faktus no meliem un nostiprinātu objektīvu skatu uz apkārt notiekošo – lai viss top skaidrs kā melns uz balta.
“Melns uz balta” aicina ikdienā lietot P.A.R. shēmu: pamani, apdomā, rīkojies!
Pamani!
Lieto ziņas, nevis ļauj ziņām lietot tevi. Trenē savus medijpratības muskuļus, saglabā kritisku attieksmi pret ziņām, uzdodot sev un citiem jautājumus, salīdzinot un pārbaudot jaunu un iepriekš nedzirdētu informāciju ar medijiem un žurnālistiem, kam uzticies un ko uzskati par autoritātēm. Ja ziņa ir pārāk neticama vai skaļa vai par to nevēsta citi Latvijas vai starptautiskie mediji, tad, iespējams, tā nemaz nav īsta vai saturs ir daļa no apzinātas manipulācijas. Kvalitatīvs mediju saturs kalpos kā bākas, kas ļaus atrast ceļu pat nemierīgākajās sociālo mediju diskusiju vētrās.
Apdomā!
Pirms paļauties un noticēt skaļiem paziņojumiem vai aizdomīgiem piedāvājumiem,
apdomājies. Manipulatori izmanto tavas emocijas, uzskatus un aizspriedumus pret tevi, lai panāktu, ka rīkojies impulsīvi. Bieži izmanto laika spiedienu, liekot lēmumu pieņemt pēc iespējas ātrāk. Saglabā vēsu prātu, ieelpo un izelpo, noskaiti no 1 līdz 10. Apdomā, kādas emocijas ziņa tevī raisa, kāds varētu būt autora nolūks, to radot. Salīdzini ziņu ar kaut vienu citu avotu, kam uzticies. Vai joprojām ziņai tici un vēlies tajā dalīties?
Rīkojies!
Pamanot savā ziņu lentē, iespējams, maldinošu saturu, dezinformāciju vai citas
manipulācijas, velti pāris minūšu sava laika un ziņo par to Valsts kancelejai, bet neizplati tālāk, lai mazinātu to redzamību. Nestāvi malā un ziņo arī sociālo mediju platformai, kurā manipulācija izplatīta. Katrs par sevi mēs esam mazs, bet visi kopā ar aktīvu un regulāru rīcību varam mainīt pasauli.