Podkāsts

Kad vēstures pārrakstīšana kļūst par manipulāciju?

Epizode #14  |
  07. marts, 2024

Skaties šeit vai klausies Spotify

Vairāki eksperti jau salīdzinājuši Putina režīmu Krievijā ar nacistisko Vāciju, norādot uz informācijas kontroli un milzīgajiem resursiem, kas ilgstoši ieguldīti propagandas izplatīšanā Krievijā un ārvalstīs.

Pirms pilna mēroga agresijas kara pret Ukrainu sākuma Kremlis ilgstoši izplatīja dezinformācijas vēstījumus, ka Ukraina ir mākslīgi radīta valsts un ka Ukrainas autonomija ir bijusi Ļeņina kļūda.

Kā Putins izmanto vēstures pārrakstīšanu, lai manipulētu ar sabiedrības sirdīm un prātiem, cenšoties attaisnot savus politiskos lēmumus, apspiestu kritiķus? Kāda ir politiskās varas un vēstures savstarpējā mijiedarbība? Kāpēc Latvijā joprojām dažādas sabiedrības grupas atšķirīgi attiecas pret 16. martu? Kā vērtēt ielu pārdēvēšanu vēsturiskās atmiņas veidošanas kontekstā?

  • Epizodes viesis: Kaspars Zellis, vēstures zinātņu doktors, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas fakultātes vadošais pētnieks.
  • Raidieraksta vadītājs: Rihards Bambals, Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta vadītājs.

Ieraksts tapis sadarbībā ar Valsts pētījumu programmas projektu “Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi”.

Citas epizodes

Kad mūzika kļūst par propagandu?

Epizode #20

Kad mūzika kļūst par propagandu?

Saruna ar reperi EDAVĀRDI par mūziku, propagandu, motivāciju būt pilsoniski aktīvam un piedalīties vēlēšanās. 

ikonaSkatīties epizodi
Hibrīdkarš: kā pretojamies dezinformācijai un kiberuzbrukumiem?

Epizode #19

Hibrīdkarš: kā pretojamies dezinformācijai un kiberuzbrukumiem?

Kas vispār ir hibrīdkarš, un vai mēs esam daļa no tā? Vai Krievija vai kāda cita valsts var Latvijā ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanas, īstenojot uzbrukumus kibertelpā?

ikonaSkatīties epizodi
Kā Krievija cenšas ietekmēt demokrātiskos procesus 2024. gadā?

Epizode #18

Kā Krievija cenšas ietekmēt demokrātiskos procesus 2024. gadā?

Vai Krievija un prokremliskie spēki mēģinās nozagt vēlēšanas, ar kādām manipulācijām informatīvajā telpā un ar kādiem riskiem Latvijai ir jārēķinās?

ikonaSkatīties epizodi