Jaunumi

24.-31. oktobris – Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa

  24. oktobris, 2023

Visā pasaulē no š.g. 24. oktobra līdz 31. oktobrim norisinās jau divpadsmitā UNESCO Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļa (Global media and information literacy week), kuras tēma šogad ir mediju un informācijas pratība digitālajā telpā, kā arī kolektīvā globālā darba kārtība.

Lai mazinātu dezinformācijas radītos riskus un veicinātu kritisku un atbildīgu attieksmi pret publiskajā telpā pieejamo informāciju, Kultūras ministrija (KM) izsludinājusi konkursu uz valsts pārvaldes uzdevuma – senioru medijpratības sekmēšana – veikšanu.

KM jau informējusi arī par aktivitātēm skolu jauniešu medijpratības sekmēšanā – KM sadarbībā ar Latvijas Universitāti, iesaistoties arī Vidzemes Augstskolas macībspēkiem, īsteno medijpratības veicināšanas projektu “Medijpratības nodarbības Latvijas izglītības iestādēs,” kura ietvaros līdz 2024. gada maijam pētnieki vadīs medijpratības nodarbības 80 Latvijas skolās.

UNESCO Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas ietvaros Baltijas Mediju izcilības centrs (BMIC) sadarbībā ar Kultūras ministriju, Valsts kanceleju, Aktīvo iedzīvotāju fondu, Rīgas Juridisko augstskolu, Latvijas Nacionālo bibliotēku un Google rīko pasākumu “Medijpratības diena: kāpēc mācīt un mācīties?” Pasākums notiks 26. oktobrī, tā mērķis ir veicināt diskusijas, sarunas un dialogu par medijpratības mācīšanas nozīmību jauniešiem un piedāvās skolotājiem, jaunsardzes instruktoriem un citiem jaunatnes darbiniekiem praktiskas metodes medijpratības mācīšanai.

Nedēļas norišu KALENDĀRS Latvijā

Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas mērķis ir veicināt medijpratības un informācijpratības attīstību, lai uzlabotu cilvēku kritiskās domāšanas prasmes informācijas, mediju un tehnoloģiju jautājumos, kā arī sekmēt pilsonisko līdzdalību, pašizpausmi, ekonomisko attīstību un cīņu ar dezinformāciju. To jau divpadsmito gadu rīko UNESCO sadarbībā ar Pasaules Aliansi sadarbībai medijpratības un informācijpratības jomā, Apvienoto Nāciju Organizācijas Civilizāciju Aliansi un Medijpratības un informācijpratības un starpkultūru dialoga universitāšu tīklu.

.

.

Saistītie raksti

Raksti

Dezinformācijas detektors: septembris 2024

9. oktobris, 2024

Dezinformācijas detektors: septembris 2024

Ikmēneša dezinformācijas detektorā ir apkopoti 2024. gada septembrī biežāk izplatītie dezinformācijas naratīvi Latvijas informatīvajā telpā, tostarp: (1) “vakcīnu noliedzēji”, (2) “ķīmiskās trases”, (3) “ļaunās Rietumu vērtības”, (4) “Latvija grib karot ar Krieviju”.

ikonaLasīt rakstu

Raksti

Vai uzticami mediji vienmēr izplata patiesu informāciju: ARTE gadījums

7. oktobris, 2024

Vai uzticami mediji vienmēr izplata patiesu informāciju: ARTE gadījums

Mūsdienās ārvalstu mediju telpā var atrast dažādas ziņas par Latviju. Ne vienmēr par spīti it kā labajai mediju reputācijai to veidotie raksti vai sižeti ir faktiem un datiem atbilstoši, to pierāda arī septembrī publicētais “ARTE” sižets vairākās lielajās Eiropas valodās (angļu, franču, vācu, spāņu) par Latviju.

ikonaLasīt rakstu

Raksti

Nākamajos 3 gados Kremļa propagandai vismaz 330 miljardi rubļu

2. oktobris, 2024

Nākamajos 3 gados Kremļa propagandai vismaz 330 miljardi rubļu

Krievijas tēriņi propagandai pēdējās desmitgades laikā ir pastāvīgi kāpuši, kulmināciju sasniedzot pēdējos gados. Ja 2021. gadā šim mērķim tika tērēti 1,5 miljardi ASV dolāru, tad 2022. gadā jau 1,9 miljardi. Tēriņi režīma propagandai pamatīgi kāpa tieši gada pirmajā ceturksnī uzreiz pēc pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. Pānots, ka 2025. gada budžetā Kremlis propagandai veltīs 1,47 miljardus ASV dolāru.

ikonaLasīt rakstu