Raksti

Dezinformācijas detektors: septembris 2024

  09. oktobris, 2024
Kremlis mākoņu ieskauts, apkārt lido vakcīnu šļirces
Midjourney

Ikmēneša dezinformācijas detektorā ir apkopoti 2024. gada septembrī biežāk izplatītie dezinformācijas naratīvi Latvijas informatīvajā telpā, tostarp: (1) “vakcīnu noliedzēji”, (2) “ķīmiskās trases”, (3) “ļaunās Rietumu vērtības”, (4) “Latvija grib karot ar Krieviju”.

Naratīvs #1: vakcīnu noliedzēji

Septembrī mediji vēstīja, ka Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) ārstējās trīs nevakcinēti vienas ģimenes bērni, kuri sasirguši ar difteriju. Mēneša vidū mediji informēja, ka viens no bērniem, 4 gadus vecs zēns, no nāvējošās slimības miris, taču BKUS ārsti turpina ārstēt pārējos ģimenes bērnus. Šis gadījums plaši rezonēja vietējā vakcīnskeptiķu (vakcīnu noliedzēju) auditorijā, kas ar jaunu sparu izplatīja maldinošus vēstījumus par vakcīnu kaitīgumu.

Tostarp tika izplatīta teorija, ka ārsti slimnīcā, iespējams, neprofesionāli ārstējot bērnus. Tādējādi vakcīnu pretinieki netieši norādīja, ka bērna nāvē nav vainojama difterija un tās izraisītās blakus problēmas, bet gan ārsti.

Platformā Telegram tika cītīgi apkopoti skeptiskie viedokļi par konkrēto difterijas nāves gadījumu un publicēti alternatīvi pētījumi par vakcīnu efektivitāti, it kā izgaismojot vakcīnu postu, vēl vairāk vairojot neuzticēšanos zinātnei, vakcīnām un veselības sistēmai kopumā. Arī citās sociālo mediju platformās vakcīnu noliedzēji aktīvi publicēja nepārbaudītu un zinātnē nebalstītu informāciju, piemēram, izplatot naratīvu, ka nesen vakcinēti bērni izplata difterijas slimību.

Ekrānšāviņš no Telegram
Ekrānšāviņš no Telegram
Ekrānšāviņš no Facebook
Ekrānšāviņš no Facebook

Naratīvs #2: ķīmiskās trases

Septembra nogalē novērota sazvērestību teoriju izplatība par ķīmiskajām trasēm (chem-trails – angļu val.) jeb indi, kas it kā tiekot apzināti kaisīta no lidmašīnām.

Īpaši aktīvi “ķīmisko trašu” postu apsprieda platformā Facebook. Tajā platformas lietotāji dalījās ar “ķīmisko trašu” atstātajiem nospiedumiem debesīs no dažādām Latvijas vietām. Ieraksta komentāros cilvēki komentēja, ka pēc “ķīmisko trašu atstātās indes” viņiem strauji pasliktinājusies redze, zeme  noklājusies ar baltu vielu, indi kaisījuši nenosaukti globālisti. Tāpat ieraksta komentāros izvirzītas teorijas, ka līdzīgā veidā tiekot kaisīta difterija un citi vīrusi. Vienlaikus ziņas par ķīmiskajām trasēm izplatījās arī platformā Telegram.

Ekrānšāviņš no Facebook
Ekrānšāviņš no Facebook

Naratīvs #3: ļaunās Rietumu vērtības

Septembrī Latvijas informatīvajā telpā novēroti vairāki tendenciozi izteikumi par it kā “kaitīgajām” vai “ļaunajām” Rietumu vērtībām. Daži no naratīviem izplatīti kontekstā ar ASV prezidenta vēlēšanām novembrī. Piemēram, platformā Facebook izplatījās naratīvs, ka vēlēšanās uzvarot Demokrātu partijas kandidātei Kamalai Harisai, tikšot pieņemts likums par vienlīdzību, kas pēcāk varētu nonākt arī Latvijā. Atbilstoši šim naratīvam vienlīdzības likums sniegtu papildu tiesības transpersonām, sekmētu to, ka vīrieši apmeklēs sieviešu labierīcības un ģērbtuves un tiktu popularizēta dzimumu maiņas operācija jauniešiem.

Ārzemju tradicionālie mediji septembrī vēstīja par uzņēmuma Microsoft pētījumu, kurā atklāts Krievijas mēģinājums iejaukties ASV vēlēšanās, izplatot melus, ka Kamala Harisa 2011. gadā ceļu satiksmes negadījumā nāvējoši notriekusi mazu meiteni. Nepatiesā un iepriekš atspēkotā ziņa septembrī izplatījusies tālāk arī Latvijā, piemēram, platformā Telegram gūstot vairāk nekā 30 000 skatījumu.

Ekrānšāviņš no Telegram
Ekrānšāviņš no Telegram

Naratīvs #4: Latvija grib karot ar Krieviju

Eiropas Parlaments (EP) pagājušajā mēnesī pieņēma rezolūciju, aicinot atcelt ierobežojumus, kas Ukrainai liedz izmantot Rietumu ieroču sistēmas pret leģitīmiem militāriem mērķiem Krievijas Federācijā. Šo rezolūciju dezinformatori centās rāmēt kā situācijas saasinājumu starp Latviju un Krieviju. Piemēram, platformā TikTok publicēts video, apgalvojot, ka Latvija tagad ir ievilkta karā ar Krieviju. Naratīvu, ka Latvija tīšuprāt gatavojas karot ar Krieviju, izplatīja arī platformā Telegram, sasniedzot vairāk nekā 200 000 lietotāju.

Naratīvs par Latvijas apzinātu vēlmi provocēt karu ar Krieviju tika izmantots arī septembra sākumā Latvijas teritorijā nokritušā Krievijas lidrobota “Shahed” gadījumā. Krievijas kanāli platformā Telegram noliedza, ka drons piederējis Krievijai. Arī Rossija 1 raidījuma “60 minūtes” propagandiste Olga Skabejeva izcēla, ka tas nav bijis krievu drons, norādot, ka Latvija pat neesot parādījusi publiski drona fotogrāfijas. Šādu naratīvu lietotāji izplatīja arī platformā TikTok, piemēram, vēstot, ka nokritušo dronu apzināti esot sūtījusi Ukraina ar mērķi veikt uzbrukumus Krievijas teritorijā, tāpēc drons nejauši nonācis Latvijas teritorijā. Tāpat tika izteikti minējumi, ka Latvijas Nacionālie bruņotie spēki (NBS) apzināti nenotrieca krievu dronu, jo cerēja, ka tas Latvijā radīs postījumus un precedentu, kas ļautu Ukrainai izmantot NATO ieročus uzbrukumiem Krievijas Federācijas teritorijā.

Ekrānšāviņš no Rossija 1
Ekrānšāviņš no Rossija 1

Seko jaunumiem un ziņo par dezinformāciju

Reizi mēnesī publicējam ieskatu biežāk sastopamajos dezinformācijas naratīvos un metodēs, kas novēroti Latvijas informatīvajā telpā. Lai nepalaistu garām nākamo dezinformācijas detektoru par oktobra mēnesi, kas tiks publicēts novembra sākumā, aicinām pierakstīties jaunumu saņemšanai sadaļā “Uzzini jaunumus pirmais!”. Tāpat aicinām jebkuru Latvijas iedzīvotāju ziņot par aizdomīgu saturu un iespējamu dezinformāciju sadaļā “Ziņo par dezinformāciju!”. Ziņojumi nereti ļauj atklāt plašākas vietējo un ārvalstu satura veidotāju maldināšanas un ietekmes shēmas, kā arī sadarbībā ar atbildīgajiem dienestiem un/vai sociālo mediju platformām ierobežot to tālāku izplatību.

Dezinformācijas detektors: septembris 2024

Dezinformācijas detektors: septembris 2024

Nav

Saistītie raksti

Raksti

Dezinformācijas detektors: oktobris 2024

8. novembris, 2024

Dezinformācijas detektors: oktobris 2024

Klāt ir kārtējais ikmēneša dezinformācijas detektors, kurā apkopoti 2024. gada oktobrī Latvijas informatīvajā telpā biežāk novērotie dezinformācijas un naidīgie naratīvi: (1) “Latvija ir agresors”, (2) “Eiropas Savienība ir vāja”, (3) “Palīdzība Ukrainai ir veltīga”.

ikonaLasīt rakstu

Raksti

Vai uzticami mediji vienmēr izplata patiesu informāciju: ARTE gadījums

7. oktobris, 2024

Vai uzticami mediji vienmēr izplata patiesu informāciju: ARTE gadījums

Mūsdienās ārvalstu mediju telpā var atrast dažādas ziņas par Latviju. Ne vienmēr par spīti it kā labajai mediju reputācijai to veidotie raksti vai sižeti ir faktiem un datiem atbilstoši, to pierāda arī septembrī publicētais “ARTE” sižets vairākās lielajās Eiropas valodās (angļu, franču, vācu, spāņu) par Latviju.

ikonaLasīt rakstu

Raksti

Nākamajos 3 gados Kremļa propagandai vismaz 330 miljardi rubļu

2. oktobris, 2024

Nākamajos 3 gados Kremļa propagandai vismaz 330 miljardi rubļu

Krievijas tēriņi propagandai pēdējās desmitgades laikā ir pastāvīgi kāpuši, kulmināciju sasniedzot pēdējos gados. Ja 2021. gadā šim mērķim tika tērēti 1,5 miljardi ASV dolāru, tad 2022. gadā jau 1,9 miljardi. Tēriņi režīma propagandai pamatīgi kāpa tieši gada pirmajā ceturksnī uzreiz pēc pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. Pānots, ka 2025. gada budžetā Kremlis propagandai veltīs 1,47 miljardus ASV dolāru.

ikonaLasīt rakstu