Ikmēneša dezinformācijas detektorā apkopoti 2024. gada novembrī Latvijas informatīvajā telpā biežāk novērotie dezinformācijas un naidīgie naratīvi, ko izplatījušie prokremliskie satura veidotāji un vietējie manipulatori, tostarp: (1) “Valdība pārmetīs kažokus”, (2) “Krievija un Baltkrievija nav agresors”, (3) “Latvija ir izgāzusies valsts”.
Naratīvs #1: Valdība pārmetīs kažoku
Par maldinošiem varētu dēvēt politiķa Aināra Šlesera (“Latvija Pirmajā vietā”) izteikumus vietnē Facebook, ievietojot videofragmentu no D. Trampa runas, kurā viņš apsola izbeigt LGBT propagandu un dzimuma maiņas operācijas bērniem, atgriezties pie konservatīvas ģimenes modeļa. A. Šlesers videofragmentam pievienoja arī provokatīvu jautājumu, kā uz šādiem izteikumiem reaģēs valdošā partija “Jaunā vienotība”, radot maldinošu priekšstatu, ka Tramps šādu viedokli izteicis nesen. A. Šlesera ieraksts pulcēja vairākus simtus komentārus, kuros dominēja kritika un neapmierinātība pret valsts varu, valdību.
Ieraksts ir maldinošs, jo Tramps videofragmentu par LGBT vērtību noliegšanu publicēja jau pirms gandrīz diviem gadiem (2023. gada janvārī), taču A. Šlesera ieraksts mudina domāt, ka tas publicēts pēc uzvaras vēlēšanās.
Pēc novembra sākumā notikušajām ASV prezidenta vēlēšanām informatīvajā telpā vairākkārt izskanēja paziņojumi par Latvijas valdošo partiju “kažoku mešanu”, norādot, ka Latvija vairs it kā nevarēs atklāti atbalstīt Rietumu vērtības un principus par iekļaujošu sabiedrību. Frāzi par “valdības kažoku mešanu” aktīvi izmantoja opozīcijas politiķi, ierakstiem gūstot pat vairāk nekā pusmiljonu skatījumu.
Izteikumi par “kažoku pārmešanu” un biedēšana ar Latvijas it kā politikas kursa maiņu spēlē par labu Krievijai, kuras ilgtermiņa mērķis Latvijā ir polarizēt sabiedrību un destabilizēt politisko sistēmu.
Naratīvs #2: Krievija un Baltkrievija nav agresors
Aizvadītajā mēnesī Krievija sava tēla veicināšanai aktīvi izmantoja tautiešus, kuri no “briesmīgās Latvijas” pārcēlušies uz dzīvi “labajā Krievijā”. Piemēram, par Krievijas propagandas marionetēm kļuva kāda ģimene no Latvijas, kurā aug 10 bērni. Ģimene bēgusi no Latvijas uz Baltkrieviju, no kurienes devās uz Krieviju, kur kuplajai ģimenei piešķirta mājvieta. Ģimene aizbēgusi it kā pieaugošās rusofobijas dēļ, no kuras it kā īpaši cieta ģimenes bērni, kuri vairs nevarēja mācības apgūt krievu valodā. Par bēgšanu no Latvijas un pārcelšanos uz dzīvi Krievijā vēstīja dažādos Baltkrievijas un Krievijas TV kanālos, arī platformā Telegram.
Izmantojot sociālos medijus, galvenokārt platformu Telegram, aizvadītajā mēnesī popularizētas Krievijā uzņemtas intervijas ar vairākiem Latvijas valstspiederīgajiem. Intervētie izteicās, ka Latvijā it kā valdot rusofobija un dominējot nacistu ideoloģija. Sevišķi grūti Latvijā kļuvis dzīvot 2022. gadā, kad Krievija sāka pilna mēroga karu Ukrainā. Tomēr šādiem apgalvojumiem par Latvijā pastāvošo rusofobiju un nacismu nav pamata. Kā vēstīts Valsts kancelejas izdotajā “Rokasgrāmatā pret dezinformāciju”, tad “rusofobija nekad nav bijusi noteikta kā Latvijas iekšpolitikas mērķis un nav tikusi kultivēta Latvijas politiskajā vai sociālekonomiskajā sistēmā”, savukārt uz mazākumtautībām Latvijā “ir pilnībā attiecināmas personu pilsoniskās, politiskās, sociālās, ekonomiskās un kultūras tiesības, kā arī solidaritātes tiesības bez jebkādas diskriminācijas.” (101.lpp). Arī apvainojumi par nacismu ir tendenciozi un balstās PSRS okupācijas laikā radītos mītos (75.lpp.).
Novembra sākumā platformā Telegram izplatījās Baltkrievijas diktatora A. Lukašenko aicinājums Baltijas valstīm un Polijai veidot draudzīgas attiecības ar Baltkrieviju. Tas izplatījās arī platformā TikTok, kur tika spekulēts, ka labu attiecību uzturēšana ar Baltkrieviju ir teju vienīgā iespēja, kā Latvijas valstij turpināt pastāvēt. Novembrī platformā TikTok turpinājās attīstīties naratīvs par Baltkrieviju kā “atvērtu valsti”, kura labprāt uzņem ES valstu pilsoņus. Taču TikTok video komentāri ir polarizējoši – tajos parādās arī Baltkrievijas režīma kritika.
Patieso dzīvi Baltkrievijā, arī ienākumu līmeni un reālo pirktspēju, komentējuši no Lukašenko režīma aizbēgušie baltkrievi: “Ļaudis jauc divas lietas: tūrismu un reālo dzīvi, kas ir valsts pastāvīgo iedzīvotāju ikdiena. Iebraucējiem no Latvijas šķiet, ka Baltkrievijā viss ir lēts, jo viņiem ir daudz augstāki ienākumi nekā baltkrieviem. Latvijā minimālā alga ir 700 eiro, bet baltkrievu vidējā alga pārrēķinot ir ap 400 eiro.”
Naratīvs #3: Latvija ir izgāzusies valsts
Latvijas valsts svētku laikā Telegram kanālos krievu valodā izplatījās attēls, kurš vēstīja par Latvijas iedzīvotāju skaita izmaiņām kopš 1960. gada, kad Latviju bija okupējusi Padomju Savienība. Attēlus pavadīja faktiski vienāds teksts, kurā minēts, ka Latvija svin savu neatkarību, kaut tā arī sen ir zaudēta, uzsverot, ka Latvijai jau ir mazāk nekā 2 miljonu iedzīvotāju. Ieraksti ar identisku infografiku 24 stundu laikā kopā guva 271 500 skatījumu. Ap valsts svētkiem Baltkrievijas TV Belarus 24 vēstīja, ka Latvijā šī gada 9 mēnešos piedzimuši mazāk nekā 10 000 bērnu, kas ir vēsturiski zemākais rādītājs. Baltkrievijas propagandas TV kanāls prognozēja, ka pēc 70 gadiem Baltijā beigsies līdzšinējā civilizācija, jo pamatiedzīvotāji izmirs. Tomēr šādiem apgalvojumiem nav pamata, un šobrīd Labklājības ministrija (LM) aktīvi strādā pie ieteikumiem demogrāfiskās situācijas uzlabošanai. Ar LM sagatavotajām iecerēm iespējams padziļināti iepazīties informatīvajā ziņojumā par demogrāfiskās politikas attīstību.
Novembrī vietnē Telegram tika izplatīta ziņa, ka Latvijā trešdaļa iedzīvotāju nav apmierināti ar savu darbu, taču vēl vairāk neesot apmierināti ar dzīvi kopumā. Ziņu pavairoja vairāki Telegram kanāli, vairojot naratīvu, ka Latvijā viss ir slikti, ekonomika it kā brūk, sankcijas pret Krieviju iedragā pašu Latviju. Līdzīgā stilā tika izplatīta arī ziņa, ka Rīgā dienas vidū neesot cilvēku, vēlāk to pavairojot arī citos kanālos.
Naratīvu, ka Latvijā viss ir slikti turpināja attīstīt arī platformā TikTok, kur tika salīdzināta iedzīvotāju pirktspēja Krievijā un Latvijā pēc pārtikas cenām norādot, ka Latvijā pārtikas cenas ir daudz augstākas, un izdzīvot nav iespējams. Jāatzīmē, ka video gan neguva viennozīmīgu atbalstu – starp vairāk nekā 900 komentāriem ir tādi, kuri norāda uz apgalvojumu kļūdām. Arī Baltkrievijas propagandas TV kanāls Belarus 24 ziņoja par it kā augošu krīzi Latvijā – ražošanā reģistrēts kritums, bet iedzīvotājiem no nākamā gada gaidāms elektrības cenu pieaugums, jo samazināšoties valsts atbalsts.
Informācija gan pasniegta vienpusēji, noklusējot, ka elektrības cenu pieaugums būs nebūtisks – pēc “Sadales tīkls” datiem, faktiskā maksa par elektrības jaudas uzturēšanu 1 fāzes pieslēgumiem pieaugs par 2-3 eiro, bet 3 fāžu pieslēgumiem par 4-6 eiro bez PVN. Arī 2025. gadā būs spēkā valsts atbalsts elektrības sadales tarifam privātpersonu 1 fāzes pieslēgumiem, taču samazināsies tā apjoms.