Raksti

Latvijas aktualitātes Kremļa propagandas mērcē: rudens 2023

  30. oktobris, 2023
Attēls radīts ar Midjourney

Kremļa plašsaziņas kanālu retorika par Latviju pēdējās trīs desmitgadēs nereti bijusi vienpusēja un nedraudzīga, tomēr šobrīd Krievijas propagandisti, šķiet, apvienojušies, lai krievu pasaulei sagrautu pēdējās ilūzijas par saviem rietumu kaimiņiem. 2023. gadā Krievijas valdība propagandas mašīnai tērēja rekordlielu summu – 122,1 miljardu rubļu jeb 1,22 miljardus eiro, kas nākamgad saglabāsies gandrīz tikpat liela – 121,3 miljardu rubļu apmērā (ap 1,22 miljardi eiro).

“Nacisti un rusofobi” mēs – latvieši – prokremlisko propagandistu acīs esam bijuši gadiem ilgi, tomēr šoruden izvērstajā dezinformācijas kampaņā apzīmējumu saraksts tiek papildināts gandrīz katru dienu – tiek izdomāti gan nomelnojoši stāsti par Latvijas politiķiem, gan ar Latvijas prokrievisko aktīvistu palīdzību radīts iespaids par it kā veiktu genocīdu pret krieviem un citiem nacistu zvērībām pielīdzināmiem noziegumiem. 2023. gada rudenī Krievijas propagandisti galvenokārt koncentrējas uz Imigrācijas likuma grozījumu iztirzāšanu. Šajā rakstā pievēršamies skaļākajiem un nereti arī ietekmīgākajiem Kremļa ekosistēmas ruporiem, kas regulāri pievērsušies Latvijas nomelnošanai un dezinformācijas izplatīšanai par mūsu valsti, kā arī “informatoriem”, kas apzināti vai neapzināti turpina piegādāt munīciju kremļa dezinformācijas ložmetējam.

Skaļākās Kremļa “lakstīgalas” un viņu kanāli

Ekrānšāviņš ar ziņu rakstu no medija 5TV, kurā redzama Marija Zaharova
Ekrānšāviņš no www.5-tv.ru

Marija Zaharova ir Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre, kura preses konferencēs un intervijās bieži komentē Latvijas lēmumus un allaž tiek citēta Krievijas lielākajos plašsaziņas kanālos. Šogad viņa regulāri izteicās par Imigrācijas likuma grozījumiem un no tiem it kā izrietošo Latvijā dzīvojošo Krievijas pilsoņu diskrimināciju. Pēdējās nedēļās viņa tostarp paziņojusi, ka Latvija  piekopj “bezkompromisu rusofobisku politiku un parāda valsts bezspēcību patiesi demokrātiskas un iekļaujošas sabiedrības veidošanā”. Viņasprāt, Latvijas politika esot  agresīvs, šovinistisks nacionālisms un viņa izteicās, ka Rīga turpinājusi karu ar visu krievisko.

Jānorāda, ka Latvijas politika ir vērsta uz sabiedrības integrāciju un iekšējās drošības vairošanu, savukārt komunikācija ar Krievijas Federācijas pilsoņiem, uz kuriem attiecas Imigrācijas likuma normas, notiek individuāli.

Ekrānšāviņš no telekanāla "Rossija 1" ar Vladimiru Solovjovu
Ekrānšāviņš no telekanāla “Rossija 1”

Vladimirs Solovjovs ir ilggadējs Kremļa propagandas vēstnesis, kurš samērā ilgi “skalojis” smadzenes arī daļai Latvijas sabiedrības laikā, kad nebija bloķēti Krievijas TV kanāli un viņa veidotais saturs bija pieejams internetā. Arī viņš savā iknedēļas šovā “Vakars ar Vladimiru Solovjovu” kanālā Rossija 1 (valstij piederošs kanāls, kam ir vairākas reģionālas versijas un kas raida vairākās valodās) un kanālā “Solovjov Live” (kanāls, kas pirms Krievijas kara Ukrainā bija skatāms arī YouTube) Latviju bieži pieminējis saistībā ar Imigrācijas likuma grozījumiem (no nesenākiem piemēriem jāmin 21. septembra raidījums) un Krievijas sabiedrībai “potējis” naratīvus par krievu deportācijām, rusofobiju un nacisma atdzimšanu Latvijā. Viņš arī piedāvājis iznīcināt Baltijas valstis (30. augustsSolovjov Live).

Ekrānšāviņš no telekanāla "Planeta RTR" ar Olgu Skabejevu
Ekrānšāviņš no telekanāla “Planeta RTR”

Olga Skabejeva parLatviju izsakās visbiežāk, jo viņas vadītais raidījums “60 minūtes” (sarunu šovs, kurā raidījuma vadītāji kopā ar pieaicinātiem viesiem apriež “karstos tematus”) Rossija 1 ēterā ir katru darba dienu. Raidījumā stāsta par dienas aktualitātēm, teju katru dienu iepinot arī pa kādai vēstij par Baltijas valstīm. 2023. gada rudens nav bijis izņēmums, un raidījumā apspriesta gan krievu deportēšana, gan latviešu naids pret visu krievisko, iztirzāta arī Krievijā reģistrēto automašīnu neielaišana Latvijā, Latvijas bailes no Putina iebrukuma,  krieviski raidošo sabiedrisko mediju kanālu slēgšana, izsmietas Latvijas augstākās amatpersonas un Latvijas palīdzība Ukrainai, tostarp ieroču piegādes un dzērājšoferiem atņemto automašīnu sūtīšana uz fronti.

Piemēram, 23. oktobra raidījumā Olga Skabejeva komentēja 13. Eiropas Savienības sankciju paketi un situāciju, ja Latvija slēgtu Baltijas jūru Krievijas kuģiem, “kā to solījis prezidents gejs Edgars Rinkēvičs” (ja atklāsies, ka Krievija vainojama pie gāzes vada Balticconnector bojāšanas). Tikmēr otrs raidījuma vadītājs Jevgēnijs Popovs šajā pašā raidījuma pavēstīja, ka šādā gadījumā Latvija pārstātu eksistēt.

Ekrānšāviņš no telekanāla "Pervij kanal"  ar Mariju Butinu
Ekrānšāviņš no telekanāla “Pervij kanal”

Marija Butina – Krievijas domes deputāte, “Pervij kanal” (pozicionēts kā galvenais Krievijas valstij piederošais TV kanāls) raidījuma “Tuti mantinieka lelles” vadītāja. Latvijas augstāko amatpersonu “izķidāšanai” viņa pievērsusies vairākkārt. Piemēram, šī gada maijā viņa stāstīja par “rusofobu un nacistu Egilu Levitu – ķīmiķi no Hamburgas”, vienlaikus iztirzājot un izteikti negatīvā un vienpusējā veidā “analizējot” Latvijas ekonomisko un politisko situāciju. Jūnijā raidījums analizēja jaunievēlēto Latvijas Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču un tostarp izcēla viņa “iznākšanu no skapja”. 

Savukārt 10. oktobra vakarā raidījums bija pilnībā veltīts Latvijas Ministru prezidentei Evikai Siliņai, sagudrojot kliedzošu pieteikumu: “Evika Siliņa: mazā latviešu pornogrāfija”. Visā raidījumā galvenais motīvs bija izdomājums, ka Siliņa jaunībā filmējusies pieaugušajiem domātās filmās, bijusi Sorosa aģente, kā arī saistīta ar koruptīviem valsts iepirkumiem, kuros uzvarējis viņas dzīvesbiedrs. Raidījuma eksperti bija vairāki no Latvijas aizbēguši prokrieviski aktīvisti, tostarp “Baltijas antifašistu” līderis Sergejs Vasiļjevs, Kremļa propagandists, Sputnik darbonis Aleksejs Stefanovs un bijušais eiroparlamentārietis no Latvijas Andrejs Mamikins. Latvijas augstāko amatpersonu nomelnošana ir mērķtiecīga ilgtermiņa stratēģija Latvijas tēla graušanai, ko īsteno vairāki Kremlim pakļauti televīzijas kanāli vienlaicīgi.

Ekrānšāviņš no telekanāla "Zvezda" raidījuma "Sveicināti biedri"
Ekrānšāviņš no telekanāla “Zvezda” raidījuma “Sveicināti biedri”

Telekanal zvezda raidījums “Sveicināti biedri” lepojas, ka ārpus Krievijas to visvairāk skatās Ukrainā, kam sekojot Latvija. Zīmīgi, ka viens no raidījuma vadītājiem ir Rīgā dzimušais un augušais žurnālists Mihails Šahnazarovs, kurš tandēmā ar Olgu Belovu regulāri apsmej Latvijas politiķus un viņu pieņemtos lēmumus. Raidījumā bieži izskan dažādi no realitātes attālināti apgalvojumi par Baltijas valstu dzīvi PSRS, kad Latvija saņēmusi daudz labumu. Viņu skatījumā šobrīd labais esot aizmirsts un pārvērties rusofobijā.

Novērojumi liecina, ka raidījums “Sveicināti biedri” apgalvojumos par Latviju pauž izteikti subjektīvu virsrakstu līmeņa viedokli ar mērķi nomelnot Latviju. Atšķirībā no citiem propagandistiem šajā raidījumā ir mazāk agresijas un pret Latviju vērstie naratīvi vairāk ir izsmejošā formā.

Noderīgie “informatori”

Kremļa propagandas mašīna regulāri publicē Latvijā uzņemtus sociālajos medijos publicētus video, kuros parādītas it kā krievu cilvēku ciešanas rusofobiskajā un krievvalodīgos diskriminējošajā Latvijā. Savukārt diskusiju raidījumos bieži viesojas “eksperti” – personas, kas kādreiz dzīvojušas Latvijā, kuras arī palīdz Latviju parādīt kā neizdevušos valsti, kas pazaudējusi PSRS laika vērtības, atdevusies amerikāņiem un akli pilda Briseles pavēles. Bieži vien raidījumiem attālināti pieslēdzas Latvijas iedzīvotāji, kas savos izteikumos parasti ir piesardzīgāki.

Ekrānšāviņš no telekanāla "Pervij Kanal" ar Andreju Mamikinu
Ekrānšāviņš no telekanāla Pervij Kanal

Andrejs Mamikins ir jaunpienācējs Krievijas propagandas mašīnā. Kā ilggadējs žurnālists un Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas viņš attīstījis runāšanas dotības, kas nu lieti noder Latvijas kritizēšanā. Nespējot samierināties ar pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā Rīgā, viņš pārcēlās uz Krieviju, kur drīz vien piedalījās vairākos šīs valsts televīzijas šovos. Tajos viņš kopā ar citiem “ekspertiem” nomelnoja un apsaukāja Latviju, kā arī paziņoja, ka “Krievija Ukrainā veic varenu un svētu darbu” (21. septembra Rossija 1 raidījumā “vakars ar Vladimiru Solovjovu”), tā izpelnoties arī Latvijas drošības dienestu uzmanību. Atgriešanās Latvijā viņam varētu nozīmēt kriminālatbildību un iespējamus tiesu darbus.

Atgādinām, ka Krievija Ukrainā veic noziedzīgu iebrukumu un nogalina civiliedzīvotājus, nešķirojot viņu etnisko piederību.

Ekrānšāviņš no telekanāla "Pervij Kanal" ar Alekseju Stefanovu
Ekrānšāviņš no telekanāla “Pervij Kanal”

Aleksejs Stefanovs – “Rossija Segodņa” un “Sputņik”  darbinieks, agrāk dzīvojis Rīgā. Ļoti koncentrējies uz sava Telegram kanāla satura piepildīšanu ar ziņām no Latvijas. Viņa kanāls ir viens no avotiem, kur iedvesmu Latvijas nomelnošanai smeļas Krievijas TV kanālu redzamākie propagandisti.

Stefanova saturs bieži tiek rādīts Kremļa kanālu sižetos, bet pats Stefanovs izmantots kā “eksperts”, kurš Krievijas propagandas TV kanālos un radio “Sputnik” ziņo par krievu diskriminēšanu Latvijā. Viņa izplatīto naratīvu vidū ir apgalvojums, ka valodas eksāmena dēļ divi cilvēki it kā izdarījuši pašnāvību – sieviete Liepājā noslīcinājusies jūrā, bet Daugavpilī pašnāvību izdarījis kāds 55 gadus vecs vīrietis. Šo personu ģimenes, kā to rāmē Stefanovs, par to nerunājot, jo baidās no varasiestāžu atriebības. 

Jāatzīmē, ka nav jebkādu publiski pieejamu faktu, ka valsts valodas eksāmenu kārtošanas kontekstā kaut viens cilvēks būtu darījis sev galu.

Ekrānšāviņš no lietotnes TikTok ar Romanu Samuļu
Ekrānšāviņš no lietotnes TikTok
Ekrānšāviņš no telekanāla "Belarus 24" ar Olgu Samuļu
Ekrānšāviņš no telekanāla “Belarus 24”

Romans Samuļs un Olga Samuļa – blogeri no Latvijas, kuri pārcēlušies uz dzīvi Baltkrievijā. Regulārie Romana Samuļa Latviju nomelnojošie ieraksti sociālajos medijos TikTok un Telegram drīz vien atrada piekritējus Baltkrievijā – tos pārpublicēja gan prokrieviskie aktīvisti, gan izmantoja televīzijas raidījumi.

Samuļs, kurš vēl 2022. gadā nesekmīgi startēja Saeimas vēlēšanās, drīz vien kļuva par šo raidījumu viesi, kur stāstīja, cik slikta ir dzīve Latvijā un Eiropas Savienībā, sūkstījās par vārda brīvības neievērošanu Latvijā, vēršanos pret citādi domājošiem, jo īpaši krievvalodīgajiem. Samuļs veido saturu YouTube kanālā PravdaTVAktīvists izplatījis klaju dezinformāciju, piemēram, ka Imantā latviešu jaunieši sit krievus.

Jāatgādina, ka “Imantas kautiņa” etniskais raksturs nav ticis pierādīts, to nefiksēja arī RE: CHECK pētnieku komanda.  

Pēdējos mēnešos Latviju nomelnojošus komentārus Baltkrievijas televīzijai biežāk sniegusi Olga Samuļa. Aizvien biežāk interneta tiešraidēs un sociālo mediju video viņi “uzstājas” kopā

Ekrānšāviņš no telekanāla "NTV Mir" ar Andreju Pagoru
Ekrānšāviņš no telekanāla “NTV Mir”

Andrejs Pagors – Jelgavas domes deputāts, “Latvijas Krievu savienības” aktīvists, kurš sociālajos medijos veido saturu, ko regulāri izmanto Kremļa televīzijas kanāli un ar ko dalās prokrieviskie Telegram konti. Viņš sūkstījies gan par padomju garu slavinošo pieminekļu nojaukšanu Latvijā, gan krievu valodas diskriminēšanu un prokrieviskās aktīvistes Tatjanas Andrijecasaizturēšanu. Tāpat viņš izteicies par Imigrācijas likuma grozījumiem un ar tiem saistīto “krievu izsūtīšanu”.

Viens no pēdējā laika skandalozākajiem Pagora paziņojumiem bija par it kā veiktu kāda bērna pazemošanu bērnudārzā Latvijā saistībā ar runāšanu krievu valodā. To parādīja gan lielākajos Krievijas TV kanālos, gan ziņu portālos.

Jāatzīmē, kaJelgavas novada Izglītības pārvalde atzinusi, ka saņēmusi sūdzības par mobingu pirmsskolas izglītības iestādē “Saulīte” Ānē. Vienlaikus pārvalde noliedz bērnu sodīšanu par krievu valodas lietošanu un apsver iespēju vērsties policijā pret Pagoru, jo nav izslēgts, ka viņa izteikumi rada etnisku naidu.  23. oktobrī Pagors publicējis ierakstu, kurā vēršanos pret viņu dēvē par manipulāciju. 

Ekrānšāviņš no lietotnes "TikTok" ar Olgu Petkeviču
Ekrānšāviņš no lietotnes “TikTok”

Olga Petkeviča – aktīviste no Daugavpils, kura atpazīstamību iemantoja ar video (TikTok 3,1 miljons skatījumu), kurā redzams, kā slimu krievu pensionāri nes kārtot valodas eksāmenu turpmākai palikšanai uz dzīvi Latvijā. Video pārpublicēja arī angļu valodā rakstoši X/Twitter lietotāji (@MyLordBebo ierakstam bija 1,8 miljoni skatījumu un vairāk nekā 700 komentāru). O. Petkevičas filmētie materiāli (kopumā uzņemti vairāki desmiti video par Imigrācijas likuma tematiku) Kremļa TV kanālu un plašsaziņas kanālu rokās ātri kļūst par ieroci informatīvajā karā, lai rāmētu Latviju kā neizdevušos un rusofobisku valsti.

Sociālajos medijos O. Petkevičas video noskatījušies tūkstošiem cilvēku, iesaistoties diskusijās un vairojot naratīvu par Latvijas nekrietno rīcību pret “nevainīgiem pensionāriem, kas nevienam neko sliktu nav izdarījuši”. Piemēram, nesenajā 23. oktobrī publicētajā video viņa uzsvēra, ka Imigrācijas likuma grozījumu kontekstā 402 seniori, kas vecāki par 75 gadiem, pakļauti spīdzināšanai, jo nevar tikt pie zālēm un nesaņem pensijas. Šādi video ievērojami vairo ažiotāžu un rada aizmetņus citiem dezinformāciju saturošiem komunikācijas materiāliem dažādās valodās par Imigrācijas likuma grozījumiem, kas jo īpaši toksiski kļūst prokrieviskajā informatīvajā telpā.

Latvijas aktualitātes Kremļa propagandas mērcē: rudens 2023

Latvijas aktualitātes Kremļa propagandas mērcē: rudens 2023

Nav

Saistītie raksti

Raksti

Boti, troļļi un dziļviltojumi. Kā tos atpazīt un neuzķerties pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām?

31. maijs, 2024

Boti, troļļi un dziļviltojumi. Kā tos atpazīt un neuzķerties pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām?

Informācijas manipulācijas nereti tiek veiktas ar mērķi iespaidot konkrētu sabiedrības grupu attieksmi un viedokli vai lai diskreditētu. Mērķi var būt apjukuma un haosa radīšana, kā arī uzticēšanās graušana valsts institūcijām un demokrātiskiem procesiem.

ikonaLasīt rakstu

Raksti

Kam ir izdevīgi apšaubīt Latvijas vēlēšanu sistēmu?

17. maijs, 2024

Kam ir izdevīgi apšaubīt Latvijas vēlēšanu sistēmu?

Ar šo rakstu uzsākam gatavošanos Eiropas Parlamenta vēlēšanām, tuvākajās nedēļās informējot par informatīvās telpas riskiem, ar ko jārēķinās potenciālajiem vēlētājiem Latvijā, lai neļautos iekrist manipulatoru izliktajos slazdos.

ikonaLasīt rakstu

Raksti

Vārdam ir spēks: 24 spēka vārdi aizvadītajos 24 mēnešos

23. februāris, 2024

Vārdam ir spēks: 24 spēka vārdi aizvadītajos 24 mēnešos

Informatīvajā karā ne tikai militārajam un materiālajai palīdzībai, bet arī sabiedroto politiskajam atbalstam, tostarp Latvijas – ik izteiktam vārdam un apzīmējumam – bijusi nozīme, lai tuvinātu Ukrainu uzvarai.

ikonaLasīt rakstu